projekt CHEMIA

Jest w każdym z nas takie marzenie, lekko surrealistyczne i infantylne, dostać się do pustego budynku i robić co nam się żywnie podoba. Kiedy byliśmy dziećmi był to sklep z zabawkami albo ze słodyczami, kiedy byliśmy starsi była to szkoła, uniwersytet albo miejsce, w którym pracujemy. Nieokiełznana potrzeba wolności, uzewnętrzniania buntu i obcowania z pustą przestrzenią, której chcielibyśmy poczuć się władcami.

I o tym jest nasza historia. Puste audytorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, jedna z pereł modernizmu w stolicy Dolnego Śląska. Wnętrze, w którym socrealizm ściera się z modernizmem i wolność ściera się z buntem.

Dwupiętrowy budynek audytorium niemal w całości jest pokryty szkłem oprawionym w aluminiowe ramy, które sprawia że konstrukcja wydaje się niezwykle lekka. Tajemnica wychylającej się ku górze sylwetki audytorium, zaprojektowanej w latach 70. wyjaśnia się dopiero w środku – tam projektanci Krystyna i Marian Barscy stworzyli funkcjonalną przestrzeń amfiteatralnych sal wykładowych. We wnętrzu dominuje drewniana boazeria, którą pokryte są również ściany. Ze wszystkich funkcjonalnych rozwiązań największą uwagę zwraca podświetlana tablica Mendelejewa.

Zdjęcia rozpoczęliśmy o świcie i przez czternaście godzin mieliśmy szansę uchwycić siedem różnych osobowości w dziewiętnastu stylizacjach, które dopasowaliśmy do charakteru zastanego wnętrza. Efektem dużej ilości dostępnego czasu i braku jakichkolwiek ograniczeń w interpretacji i wykorzystaniu przestrzeni są odmienne i bardzo wyraźne charaktery, które wykrystalizowały się przed obiektywem.

 

Wolność dała o sobie znać w workflow, które udało nam się wspólnie wypracować oraz w tym, że dla każdego zaproponowana przez nas idea była bliska i najzwyczajniej w świecie naturalna.

Autorzy sesji to wrocławski duet działający pod nazwą FLTM. Fotograf Jakub Specylak – specjalista od fotografowania streetwearu oraz Karol Majchrzak – producent kreatywny.

photographer. Jakub Specylak / FLTM
producer. Karol Majchrzak
backstage photos&videos. Piotr Karwala
model. Patrycja Penszko, Oskar Litorowicz, Victoria Cwynar, Nikola Solarczyk, Sonia Stanńko, Aleksandra Makowska, Tomasz Kirsch
outfit. Cindy Vintage Wrocław,
Flaming Vintage Wrocław

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *